• Kasia&Ola

Dlaczego małe wesele nie jest dużo tańsze od dużego?

Aktualizacja: lut 24

Od zawsze marzyliście o kameralnym przyjęciu dla najbliższych? A może było to podyktowane ograniczeniami budżetowymi? Tak czy siak, zanim zabierzecie się na dobre za organizację Waszego małego przyjęcia, musicie wiedzieć o kilku rzeczach.

Na początku powinniśmy określić, co to znaczy kameralne przyjęcie. Na ile jest osób? Zapewne dla jednych będzie to 10 dla innych 50 :) Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że spotkamy się w połowie i planujemy wesele dla 30 gości.

Poszukiwanie sali.


Tu mogą się pojawić pierwsze problemy. Typowe sale weselne bardzo często mają ustalone minimalną ilość gości. Jeżeli nie spełnicie tych wytycznych, miejsce może oczekiwać dopłaty za puste talerzyki. W takiej sytuacji o oszczędnościach nie ma mowy. Trzeba będzie zdecydować się na miejsce, które nie zajmuje się na co dzień organizacją wesel. To z kolei bardzo często rodzi problemy innej natury. Trzeba będzie od podstaw stworzyć menu, być może pomyśleć o obrusach, serwetkach, odpowiedniej zastawie. Wesele w urokliwym pensjonacie brzmi cudownie, ale czy ów pensjonat udźwignie organizację wesela? Czy ma odpowiednio dużo miejsca, na przechowywanie jedzenia i alkoholu? Czy posiada wykwalifikowaną obsługę kelnerską? Może się okazać, że cena wesela organizowanego w miejscu, które robi to po raz pierwszy, będzie znacznie wyższa niż w typowej sali weselnej.


Wykonawcy ślubni.


Jeżeli rozważacie organizację tradycyjnego polskiego wesela, a nie uroczystego obiadu, czy kolacji, to prawdopodobnie będziecie potrzebować takich samych elementów, jak przy weselu na 200 osób. Mam tu na głównie fotografa, DJ-a, może kamerzystę.

Ich ceny nie będą się różnić, bo będą musieli wykonać dokładnie tę samą pracę. To samo dotyczy wedding plannera. Przy kompleksowej pomocy jego zakres pracy będzie dokładnie taki sam jak przypadku dużego wesela. Wierzcie mi lub nie, ale najcięższym i najbardziej wymagającym przyjęciem w naszej karierze było wesele w stylu slow organizowane dla 16 osób. Innymi stałymi wydatkami będą opłaty urzędowe, kościelne, Wasze stroje i obrączki.
Na czym można oszczędzić.


Oczywiście są elementy, które będą Was kosztować nieco mniej. O ile nie poszaleje za bardzo z dekoracją, to oszczędnością może być florystyka. Będziecie mieć do zaaranżowania mniejszą przestrzeń, mniejszą ilość stołów. Oczywiście słyszałyśmy już o weselach dla 20 osób i 5 tirach kwiatów jadących z Holandii, ale skupiamy się tu na dekoracjach mających podkreślić charakter przyjęcia. Kolejna sprawa to papeteria. Tu też zdarzają się wyjątki, bo część firm drukuje zaproszenia od 20 lub 30 sztuk, mimo to biorąc pod uwagę ilość winietek, brak table planu i tak powinniście zaoszczędzić. Również noclegi, transport i logistyka daje duże pole do popisu.Wydawać by się mogło, że nienawidzimy kameralnych wesel i chcemy Was do nich zniechęcić. Jest wprost przeciwnie. Uwielbiamy je, za rodzinną atmosferę i niesamowity klimat. Chciałybyśmy po prostu uświadomić Was, na jakie problemy możecie natrafić. Jak to mówią, "czasami mniej znaczy więcej" i chociaż powiedzenie nie do końca wydaje się adekwatne do podjętego tematu to jednak sporo w nim prawdy.
0 wyświetlenia
MSS08960.jpg

Napisz

do nas!

kontakt@czarymarry.com
Kasia 577 900 036, Ola 726 594 267

  • Black Spotify Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon