• Kasia&Ola

Formalności po ślubie – co warto wiedzieć?

Aktualizacja: 22 gru 2020

Gratulacje ! Jesteście już małżeństwem, ślub oraz zabawa weselna były fantastyczne i nadszedł czas na rozpoczęcie życia małżeńskiego w pełnym wymiarze, ale zanim to nastąpi pora na „poślubne porządki”, zarówno dosłownie (wyczyszczenie sukni, garnituru), jak i formalne (wymiana dokumentów). O wielu „poślubnych” sprawach Młoda Para zapomina albo odkłada na później, a przypomina sobie o nich dopiero przy załatwianiu ważnych spraw urzędowych. Dowiedz się, jakie formalności po ślubie powinni załatwić świeżo upieczeni małżonkowie.

Podziękowania dla gości, referencje dla wykonawców – formalności po ślubie, o których warto pamiętać


Warto napisać krótkie wiadomości do najbliższej rodziny i przyjaciół z podziękowanie za wspólną zabawę i wspomnienia, które będą towarzyszyć Wam przez całe życie. Koniecznie napiszcie również referencje wszystkim wykonawcom, z których pracy byliście zadowoleni. Od razu, nie czekając, bo później i tak nie znajdziecie na to czasu. Wy na takie formalności po ślubie poświęcicie kilka chwil, a goście i specjaliści z branży ślubnej na pewno to docenią.


Porządki i inne formalności po ślubie


Tuż po weselu upewnij się, że na sali nie zostało nic zniszczone oraz Wy lub goście weselni nie zostawiliście cennych rzeczy. Przywieź dekoracje z miejsca wesela, pożyczone elementy oddaj, a kupione – dobrze zabezpiecz i schowaj w odpowiednim miejscu.

Warto również zadbać o stroje weselne. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka sukienka i garnitur wydają się czyste warto oddać je do prali na profesjonalne czyszczenie. Tylko dobrze wyprana i zabezpieczona sukienka nie ulegnie zniszczeniu przez długi okres przechowywania w szafie, a jeśli postanowisz sprzedać swoją kreację, będzie już do tego odpowiednio przygotowana. Garnitur często służy Panu Młodemu jeszcze przez parę lat, dlatego warto o niego profesjonalnie dbać, co znacząco wydłuża jego żywotność.

Może trudno nazwać to formalnościami po ślubie, ale dobrze będzie, jeśli poprosicie gości weselnych o przesłanie zdjęć, które zrobili w trakcie ceremonii lub zabawy. Jeśli mieliście Księgę Gości i nie każdy zdążył się wpisać, nic nie zaszkodzi jak zrobi to po weselu. Zabezpiecz w pamiątkowym pudełku ślubną papeterie oraz gadżety z dnia ślubu i wesela. Taką prośbę można skierować przy okazji podziękowań, o których wspomnieliśmy wcześniej.


Zmiana nazwiska po ślubie i zmiana dokumentów po ślubie


Z tymi formalnościami po ślubie nie warto zwlekać. Należy udać się do Urzędu Miasta bądź Urzędu Gminy i zacząć od dowodu osobistego, który jest najistotniejszy. Dowód osobisty z panieńskim nazwiskiem jest ważny jeszcze przez 4 miesiące, ale najlepiej wymienić go jak najszybciej, dla przysłowiowego „świętego spokoju”. Zmianę nazwiska zgłasza się w USC na miesiąc przed ślubem i od chwili zawarcia związku małżeńskiego, to ono obowiązuje i nowym, zmienionym nazwiskiem po ślubie należy się posługiwać.


Pozostałe formalności po ślubie


Nie zapomnijmy o paszporcie, prawie jazdy czy dowodzie rejestracyjnym posiadanego pojazdu. Wnioskujemy o nie do 30 dni od daty sporządzenia aktu zawarcia małżeństwa. Do urzędu koniecznie zabierzmy aktualne kolorowe zdjęcie 35x45mm, dotychczasowy dokument, który chcemy wymienić oraz skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa.

Warto także zadbać o zmianę danych w banku czy spółdzielni mieszkaniowej. Na zgłoszenie do ZUS mamy 7 dni od zmiany nazwiska, jednak jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, wystarczy informacja do naszego pracodawcy.

14 wyświetlenia
Sesja stylizowana - realizacja Czary Marry wedding planner
konsultantki ślubne z agencji ślubnej Czary Marry - organizatorki ślubów i wesel

Napisz

do nas!

kontakt@czarymarry.com
Kasia 577 900 036, Ola 726 594 267

Agencja ślubna Czary Marry Wrocław, Poznań, Warszawa

  • Black Spotify Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon