• Kasia&Ola

Dlaczego kameralne wesele nie jest dużo tańsze od dużego?

Aktualizacja: 26 sie 2020

Od zawsze marzyliście o małym weselu dla najbliższych? A może było to podyktowane ograniczeniami budżetowymi? Tak czy siak, zanim zabierzecie się na dobre za organizację Waszego rodzinnego przyjęcia weselnego, musicie wiedzieć o kilku rzeczach.

Na początku powinniśmy określić, czym tak naprawdę jest kameralne wesele. Ilu gości bawi się na małym weselu? Zapewne dla jednych będzie to 10 dla innych 30 os. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że planujemy wesele do 50 osób.
Gdzie zorganizować małe wesele?


Tu mogą się pojawić pierwsze problemy. Większość właścicieli sal weselnych ustala minimalną ilość gości. Zazwyczaj jest to więcej niż 50 osób. Jeżeli nie spełnicie tych wymagań, prawdopodobnie będziecie musieli dopłacać za puste talerzyki lub sala weselna odmówi organizacji kameralnego wesela. W takiej sytuacji o oszczędnościach nie ma mowy.

Inną możliwością jest wybór miejsca, w którym na co dzień nie odbywają się wesela. To z kolei często rodzi problemy innej natury. W przypadku takiego miejsce na kameralne wesele trzeba będzie od podstaw stworzyć menu, być może pomyśleć o obrusach, serwetkach, odpowiedniej zastawie. Wizja kameralnego wesela w urokliwym pensjonacie brzmi wydaje się cudowna, ale organizacja przyjęcia w miejscu nieprzystosowanym do tego typu przyjęć zawsze jest dużym wyzwaniem.

Czy w takim lokalu jest odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie jedzenia i alkoholu? Czy pracuje tam wykwalifikowana obsługa kelnerska? Różne komplikacje w organizacji kameralnego wesela w miejscu do tego nieprzystosowanym mogą pojawić się na każdym etapie – od planowania po rozliczenie się z urządzonego przyjęcia weselnego, gdy goście rozjadą się już do domów. Może się okazać, że cena małego wesela organizowanego w miejscu, w którym dotychczas wesel nie organizowano, będzie znacznie wyższa niż w typowej sali weselnej.

Organizacja kameralnego wesela – koszty fotografa, DJ’a i wedding plannera


Jeżeli rozważacie organizację tradycyjnego polskiego wesela, a nie uroczystego obiadu czy kolacji, to prawdopodobnie będziecie potrzebować takich samych elementów, jak przy weselu na 200 osób. Mamy tu na głównie fotografa, DJ-a, może kamerzystę.

Koszty ich usług nie będą się różnić, bo będą musieli wykonać dokładnie tę samą pracę, jak w przypadku kameralnego wesela na 30 osob. Również pomoc wedding plannera przy kameralnym weselu będzie kosztować tyle samo, ile kosztuje przy organizacji hucznego wesela. Przy kompleksowej pomocy zakres pracy konsultanta ślubnego będzie dokładnie taki sam jak przypadku dużego wesela. Wierzcie nam lub nie, ale najcięższym i najbardziej wymagającym w organizacji przyjęciem w naszej karierze było wesele w stylu slow, organizowane dla 16 osób. Innymi stałymi wydatkami będą opłaty urzędowe, kościelne, Wasze stroje, samochód do ślubu i obrączki. Może się więc okazać, że przy rozważaniach: wesele kameralne czy huczne, koszta będą bardzo porównywalne.
Kameralne wesele – na czym można zaoszczędzić?


Oczywiście, jeśli zdecydujecie się na organizację intymnego ślubu i wesela, pewne elementy będą kosztować nieco mniej. O ile nie poszaleje się za bardzo z dekoracją, to oszczędnością może być florystyka. Będziecie mieć do zaaranżowania mniejszą przestrzeń, mniejszą ilość stołów. Oczywiście słyszałyśmy już o weselach dla 20 osób i 5 tirach kwiatów jadących z Holandii, ale skupiamy się tu na dekoracjach mających podkreślić charakter kameralnego przyjęcia weselnego.

Kolejna sprawa to papeteria. Tu też zdarzają się wyjątki, bo część firm drukuje zaproszenia od 20 lub 30 sztuk, mimo to biorąc pod uwagę ilość winietek, brak planu ustawienia stołów i tak powinniście zaoszczędzić. Również noclegi, transport i logistyka daje duże pole do popisu w kwestii zminimalizowania budżetu weselnego.

Może się wydawać, że kameralne wesele jest czym, za czym nie przepadamy i chcemy Was do niego zniechęcić. Jest wprost przeciwnie. Uwielbiamy intymne śluby, za rodzinną atmosferę i niesamowity klimat. Chciałybyśmy po prostu uświadomić Was, na jakie problemy możecie natrafić i jakie pułapki czyhają na Pary Młode, które liczą na znacznie mniejsze koszty przy organizacji wesela do 50 osób. "Czasami mniej znaczy więcej" i chociaż powiedzenie nie do końca wydaje się adekwatne do podjętego tematu to jednak sporo w nim prawdy.

Czy kameralne wesele czy huczne polecamy się do organizacji Waszego przyjęcia. Wszelkie kłopoty i zmartwienia przeniesiemy na swoje barki.

118 wyświetlenia
Sesja stylizowana - realizacja Czary Marry wedding planner
konsultantki ślubne z agencji ślubnej Czary Marry - organizatorki ślubów i wesel

Napisz

do nas!

kontakt@czarymarry.com
Kasia 577 900 036, Ola 726 594 267

Agencja ślubna Czary Marry Wrocław, Poznań, Warszawa

  • Black Spotify Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon