• Kasia&Ola

Najdziwniejsze zwyczaje ślubne na świecie – Europa

Aktualizacja: lip 8

Na blogu była już mowa o weselach w amerykańskim stylu oraz indyjskich ślubach aranżowanych. Zrobiło się bardzo poważnie, dlatego przydałoby się nieco rozładować atmosferę i poruszyć nieco lżejsze tematy. Dziś opowiem Wam o najdziwniejszych zwyczajach weselnych z Europy. W przyszłości zajmę się również innymi krajami, ale uwierzcie mi, że tylu dziwactw nie da się udźwignąć jednorazowo. Dlatego, jeżeli wydaje Wam się dziwnym wybieranie daty ślubu z literą „R” w nazwie miesiąca, robienie bramy lub organizowanie oczepin możecie być zaskoczeni. Zaczynamy!

Niemcy

Na pierwszy ogień nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Potęga gospodarcza i polityczna może onieśmielać nas skromnych obywateli kraju nad Wisłą. W Polsce przed salą weselną nowożeńcy są witani suchym chlebem z solą i wódką i to w dodatku jeden z nowożeńców, bo drugi musi się zadowolić tylko wodą. W ramach przypływu szaleństwa młodzi tłuką kieliszki. Wszyscy się cieszą i biją brawo. Co w tym czasie robią Niemcy? Spotykają się przed domem narzeczonych dzień przed ślubem i niszczą całą zastawę stołową. Rozbijają szklane naczynia, tłuką sztućcami w garnki, robiąc potworny hałas. Ma on odstraszyć wszelkie nieprzyjazne duchy, ale też symbolizować nieuchronne w każdym małżeństwie kłótnie i trudne okresy. Poprzez rozbijanie naczyń, goście przygotowują młodych na przyszłe kłopoty, życząc im jednocześnie szczęścia. Ostatecznie pannie młodej przychodzi posprzątać, podczas gdy pan młody częstuje zgromadzonych wódeczką. Wygląda na to, że Niemcy mają dość pesymistyczne wyobrażenie życia w małżeństwie. Według innej tradycji młodzi powinni przepiłować pień drzewa, jako symbol wspólnego zmagania się z problemami, które przynosi życie. Jest on ustawiany na specjalnym rusztowaniu przy wyjściu z Urzędu Stanu Cywilnego lub przed wejściem do lokalu, który został wynajęty na wesele.

Rosja

Niektórzy mawiają, że „Rosja to nie kraj tylko stan umysłu” nie powinno więc zaskakiwać, że nasi drodzy sąsiedzi z północy mają kilka ciekawych pomysłów jak przetestować czy narzeczony jest odpowiednim kandydatem na męża i czy warto oddać w jego ręce swoją córkę. Aby wkupić się w łaski nowej rodziny przyszły pan młody musi pokonać swoisty „tor przeszkód” złożony z zadań wymagających umiejętności tanecznych, wokalnych, recytatorskich oraz logicznego myślenia i wiedzy powszechnej. Gdy pomyślnie zda wszystkie testy, wraz z podchwytliwymi pytaniami, wtedy musi jeszcze sięgnąć głębiej do kieszeni, aby słodyczami lub drobnymi upominkami „wykupić” narzeczoną z ich rąk, a zarazem udowodnić, że nie będzie skąpił na nią grosza. Łatwizna.

Szkocja

Od dziś Szkoci przestaną Wam się kojarzyć wyłącznie z kraciastymi spódnicami i grą na dudach. Ciężko w to uwierzyć, ale w małych szkockich miejscowościach nadal praktykowana jest bardzo niecodzienna ślubna tradycja. Pamiętacie średniowiecznych ascetów, którzy w ramach upodlenia prosili o oblewanie ich pomyjami? To mniej więcej coś w tym stylu. Potrzebujemy tylko panny młodej, która wystąpi w roli ascety oraz wszystkich nieświeżych produktów, jakie znajdują się w naszej lodówce. Dla dociekliwych mogą to być zjełczałe jaja, nadgniłe resztki jedzenia, ale także różnego rodzaju odpady lub błoto. Następnie oblepiona cuchnącą mazią kobieta jest przeganiana po całej wiosce. W ten sposób pokazuje, że jest w stanie wytrzymać wiele dla swojego wybranka. Czy tylko mi kojarzy się to trochę z marszem pokutnym Cersei Lannister z Gry o Tron? Czasami podobnym praktykom poddawany jest również pan młody i wówczas para maszeruje razem. Rodzina, przyjaciele i inne życzliwe osoby, podążając za narzeczonymi, formują procesję, robiąc wiele hałasu, aby nikt z przypadkowych gapiów nie przeoczył tak osobliwego widoku.

Francja

Myślicie, że nic już nie przebije szkotów? Jesteście w ogromnym błędzie. Nie mogłam uwierzyć, że zwyczaj, o którym zaraz opowiem, naprawdę istnieje, dlatego sprawdziłam kilka źródeł, które potwierdzają jego autentyczność. W niektórych francuskich miejscowościach obowiązuje bardzo nieelegancka, a wręcz obrzydliwa tradycja. Po weselu goście wrzucają wszelkie resztki jedzenia do muszli klozetowej, a państwo młodzi mają się z niej napić.

Finlandia

Teraz będzie już tylko przyjemniej, chociaż nadal nieco dziwnie. Lubicie saunę? Finowie lubią ją do tego stopnia, że na dzień przed ślubem udają się do niej razem z panną młodą. Na szczęście ogranicza się to tylko do reprezentantek płci pięknej, a konkretnie matki i druhen… obawiam się, że powoli wszystko zaczyna być dla mnie nieco mniej dziwne niż przed napisaniem tego artykułu. W końcu co by nie mówić sauna to sauna, a chwila relaksu nikomu nie zaszkodzi… no ale żeby z gołą mamą?

Brazylia

W Brazylii zamiast ślubnym bukietem panna młoda rzuca figurką św. Antoniego — patrona zaślubin. Niezamężna dziewczyna, która złapie figurkę, stanie wkrótce na ślubnym kobiercu. Mam nadzieję, że figurka nie jest zbyt ciężka, a żadnej dziewczynie, która ją złapie lub nie złapie, nie poprzewraca się od niej w głowie. Nie róbcie tego w domu!

Szwecja

W Szwecji kobiety muszą dobierać kolor sukienki z rozwagą. Jeżeli zdecydują się na czerwoną, to mogą zostać posądzone o spędzenie nocy z panem młodym. W związku z tym czerwień jest najlepszą opcją dla skandalistek żądnych rozgłosu, pragnących być numerem 1 podczas wesela!

Jestem przekonana, że mogłabym wymienić przynajmniej po jednym dziwnym weselnym zwyczaju z każdego europejskiego państwa, jednakowoż oprę się pokusie i oszczędzę Was, ograniczając się do mojej subiektywnej top siódemki. Następnym razem zajmiemy się Azją. Zaufajcie mi, że Azja zawstydzi Europę, a Afryka zawstydzi Azję. Mam nadzieję, że potraktujecie ten artykuł z przymrużeniem oka… bo tego po prostu nie można brać na poważnie. Być może znacie jakieś inne dziwaczne Europejskie zwyczaje związane z tematyką ślubną? Co najbardziej zaskakuje Was w naszych rodzimych weselnych tradycjach? Zachęcam do komentowania.

Kasia


Linki/źródła zdjęć: http://www.olfaktoria.pl

https://dothob.files.wordpress.com https://pbs.twimg.com/media/Bm3uiQMCMAA1cbx.jpg http://en.rocketnews24.com http://www.aquapark.lodz.pl

Sesja stylizowana - realizacja Czary Marry wedding planner
konsultantki ślubne z agencji ślubnej Czary Marry - organizatorki ślubów i wesel

Napisz

do nas!

kontakt@czarymarry.com
Kasia 577 900 036, Ola 726 594 267

  • Black Spotify Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon

Agencja ślubna Czary Marry Wrocław