• Kasia&Ola

Przesądy ślubne – nieocenione tradycje weselne czy nikomu niepotrzebne zabobony ślubne?

Aktualizacja: 22 gru 2020

Ciężko wymienić wszystkie tradycje weselne, które mimo upływającego czasu są wiecznie żywe i nadal funkcjonują w naszej kulturze. Większość z nich traktujemy z przymrużeniem oka, ale w gąszczu zwyczajów weselnych można odnaleźć prawdziwe perełki, które mogą dostarczyć wielu okazji do wzruszeń i śmiechu. Poznaj najpopularniejsze przesądy ślubne i dowiedz się, dlaczego warto o nich pamiętać w dniu ślubu i wesela.


Pan Młody nie może oglądać sukni przed ślubem – przesądy ślubne, które zapewniają wiele wzruszeń


Wiemy, że każda Panna Młoda chce się podobać swojemu przyszłemu mężowi i liczy się z jego opinią, ale ten jeden raz warto dochować tajemnicy i poradzić się kogoś innego. Nie ma nic piękniejszego niż widok oszołomionego z wrażenia Pana Młodego, gdy widzi swoją wybrankę w sukni ślubnej po raz pierwszy i odwrotnie. To emocje, których nie da się oszukać, łzy wzruszenia i spojrzenia pełne miłości, o jakiej pisze się książki. Ten zwyczaj należy do przesądów ślubnych, które zapewniają wiele wzruszeń. Te tradycje ślubne często wykorzystywane są również w fotografii ślubnej – zdjęcia lub fragment filmu ślubnego z first look będzie wspaniałą pamiątką.


Coś białego, niebieskiego, nowego, starego i pożyczonego… Tradycje weselne pomogą Wam wybrać wspaniałe dodatki ślubne!


Sporo rzeczy do skompletowania, ale skupmy się na starym i pożyczonym. Czy nie pięknie byłoby iść do ślubu w biżuterii swojej mamy lub babci? To piękna tradycja ślubna. Dla nas brzmi niezwykle wzruszająco. Jakiś czas temu organizowałyśmy wieczór panieński, na którym jedna z przyjaciółek wręczyła przyszłej Pannie Młodej swoją podwiązkę jako coś starego, błękitnego i pożyczonego. Taki pożyczony „staroć” dodaje otuchy i nabiera magicznego znaczenia, stając się amuletem. Ten zwyczaj ślubny to najlepszy przykład, że tradycje weselne zbliżają pokolenia, są okazją do wręczenia bliskiej osobie „amuletu”, a Panna Młoda może zyskać wyjątkowy dodatek ślubny.

Ślub w miesiącu z literą R – przesądy ślubne z przymrużeniem oka


Marzy Wam się wesele w maju, ale mama przestrzega, że to ściągnie na Was pecha? Lipiec jest ciepły i trochę luźniejszy od rozchwytywanego sieRpnia? A może myślicie o zimowym weselu w lutym? Kto zabroni Wam wziąć ślub w MrAJU, rLIPCU lub rUTYM? Zdziwienie i uśmiech na twarzy zaproszonych gości gwarantowany! Mało tego, dajemy głowę, że żaden z nich nigdy wcześniej nie był zaproszony na wesele organizowane w tak egzotycznym miesiącu. Ślub w miesiącu z literą R jest jednym z najrzadziej praktykowanym ze wszystkich przesądów ślubnych. Ten zabobon ślubny możemy jednak zinterpretować go w nowoczesny, dość wygodny dla nas sposób.

Błogosławieństwo rodziców – przesądy ślubne ważne dla Waszych bliskich


Niestety to coraz rzadziej praktykowany zwyczaj ślubny. Być może dlatego, że nieco mniej osób decyduje się na ślub w obrządku katolickim. Jeżeli nie jesteście wierzący, spójrzcie na błogosławieństwo z nieco innej perspektywy. To wspaniała okazja do uczczenia jednej z najważniejszych chwil w Waszym życiu. To po prostu piękna tradycja ślubna. Zatrzymajcie na chwilę i posłuchajcie kilku serdecznych słów, jakie chcą Wam przekazać, rodzice, wznieście wspólny toast. Błogosławieństwo może też być bardzo ważne dla Waszych rodziców – warto zrobić im tę przyjemność i zaplanować je przed ceremonią zaślubin. Niektóre przesądy ślubne są bardzo ważne dla Waszych bliskich i kultywując je, sprawicie im mnóstwo radości.

Z uśmiechem do ołtarza – przesądy ślubne, o których warto pamiętać!


Idąc do ołtarza, Para Młoda nie powinna zapominać o uśmiechu. Nie tylko zapewni on pomyślność w małżeństwie, ale i będzie miłym gestem w stronę zaproszonych gości. Nie bójcie się witać i nawiązywać kontaktu wzrokowego. Serdeczne uśmiechy Waszych najbliższych dodadzą Wam otuchy. Nie powstrzymujcie też łez wzruszenia, zgodnie ze ślubną przepowiednią są one zwiastunem wielkiej radości. Wiemy, że każdy inaczej reaguje na stres, ale uśmiech na Waszych twarzach będzie najlepszym początkiem Nowej Drogi Życia – niektóre przesądy ślubne nigdy nie powinny wychodzić z mody.

Obrączki a przesądy ślubne


Z obrączkami wiąże się wiele wierzeń i przesądów ślubnych, najstarsze z nich sięgają jeszcze starożytności. Za obrączki ślubne odpowiedzialny jest przyszły Pan Młody – nie tylko on je kupuje, ale także zajmuje się zamawianiem i ich odbiorem. Z oczywistych względów Panna Młoda uczestniczy w wyborze wzoru, dobierając wówczas odpowiedni rozmiar. Pamiętajcie, że zbyt małe obrączki zwiastują zazdrość, zbyt luźne szybki rozpad małżeństwa. Jeśli wierzycie w takie zabobony ślubne postarajcie się dobrać idealny rozmiar obrączek – to również bardzo praktyczne i wygodne niezależnie czy uznacie to za przesąd ślubny.

Przesądy ślubne mówią również o tym, że obrączki powinny być wykonane z trwałego kruszcu, najlepiej tego szlachetnego. Prosty wzór obrączki to dobry prognostyk na brak przeszkód. Jeśli już zdecydujecie się na dodatki, postawcie na diamenty, a unikajcie pereł, które są symbolem łez. Przed ślubem nie przymierzajcie obrączek, a dostarczenie ich do kościoła bądź USC powierzcie świadkom. Starajcie się także nie opuszczać obrączek w trakcie ich zakładania, a jeśli już tak by się stało, obrączki powinien podnieść ksiądz, ewentualnie ministrant.


Kalie w bukiecie Panny Młodej? Zabobony ślubne nie pozwalają


Po kalie (inaczej lilie) Panny Młode nadal sięgają dość niechętnie, chociaż powoli można zauważyć zerwanie z tradycją ślubną, mówiącą o wielkim nieszczęściu, jakie kalie zwiastują. Według niektórych kalie w bukiecie Panny Młodej to rychła zapowiedź nieszczęść, a inni ostrzegają, że Panna Młoda, która wybiera kalie, musi liczyć się, że zostanie wdową – pierwszy bowiem umrze jej mąż. Warto również wiedzieć, że w bukiecie nie powinno być również wrzosów, które symbolizują łzy. Jak widać, zabobony ślubne związane z kwiatami są dość makabryczne.

Pamiętajcie, że zabobony ślubne należy traktować z przymrużeniem oka, ale są one nieodłącznym elementem niemal każdego wesela, ponieważ łączą się i przenikają się tradycjami weselnymi, które kochamy i z przyjemnością kultywujemy. Pomyślcie o nich jako o inspiracji do stworzenia czegoś wyjątkowego.

Źródła zdjęć: http://joemonster.org https://www.facebook.com/tashkaphoto/ https://delsolphotography.com https://pl.pinterest.com

31 wyświetlenia
Sesja stylizowana - realizacja Czary Marry wedding planner
konsultantki ślubne z agencji ślubnej Czary Marry - organizatorki ślubów i wesel

Napisz

do nas!

kontakt@czarymarry.com
Kasia 577 900 036, Ola 726 594 267

Agencja ślubna Czary Marry Wrocław, Poznań, Warszawa

  • Black Spotify Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon